top of page

JURY

Barbara
Dr hab. Barbara Giza,
prof. Uniwersytetu SWPS

Prof. Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, kierownik w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Na Uniwersytecie SWPS od 2004 roku - początkowo jako zastępca dyrektora w Instytucie Kultury i Komunikowania. Wcześniej pracowała w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie prowadziła zajęcia z antropologii mediów. Ukończyła polonistykę na UMCS w Lublinie, gdzie przez cały okres studiów pracowała na etacie dziennikarza w „Dzienniku Wschodnim". 

W pracy naukowej zajmuje się szeroko pojętymi kontekstami kina i filmu, ich związkami z innymi mediami, historią i antropologią. Ekspert Komisji Europejskiej w programie EU Kids on Line, autorka badań i raportów w ramach tego programu.

Dla studentów dziennikarstwa i kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia dotyczące antropologii mediów.

Bernadeta1
dr Bernadeta
Lelonek-Kuleta
Katarzyna
Surmiak-Domańska - Przewodnicząca
Jury
Maja Ruszpel
- presekelcja prac

Adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL. Od 2005 roku specjalizuje się w zakresie patologicznego hazardu, zdobywając m.in. doświadczenia w ośrodkach leczenia uzależnień we Francji (szkolenie i staże w Paryżu i Marsylii).
Popularyzuje metody terapii poznawczo-behawioralnej patologicznego grania, których uczyła się m.in. u profesora Roberta Ladouceura z Kanady. Prowadzi szkolenia dla terapeutów, psychologów, pedagogów, z zakresu uzależnienia od hazardu. Uczestnik konferencji polskich i zagranicznych poświęconych uzależnieniom od czynności. Pracuje w przychodni leczenia uzależnień pomagając patologicznym graczom i im bliskim.

W 2010 roku została nagrodzona za rozprawę doktorską pt. Psychospołeczne korelaty uzależnienia od gier hazardowych, która została uznana za najlepszą pracę naukową z obszaru nauk humanistycznych i społecznych w ramach programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie".

 

Katarzyna Surmiak-Domańska — reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej  Mokradełko, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nike za książkę Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny Kieślowski. Zbliżenie, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się  w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka to wydana w 2021 roku Czystka.

Pedagog ze specjalizacją pedagogika resocjalizacyjna 2019; specjalista terapii uzależnień w procesie certyfikacji 2017. Realizatorka programu Unplugged 2018. Terapeutka uzależnień prowadząca terapię grupową w ośrodkach terapii uzależnień.Absolwentka Letniej Szkoły Psychoterapii – Laboratorium Psychoedukacji – 2021. Pracownik Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w latach 2008-2013. Pracownik Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w latach 2011-2015. Dziennikarka i edukatorka – autorka autorskiej audycji Halo_Psychoaktywni o uzależnieniach.

Mariusz
Mariusz Szczygieł
Przewodniczacy Jury w latach 2014-2015

 

Reporter i felietonista, związany z „Gazetą Wyborczą”. 

Jest autorem książek „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), „Gottland” (2006), „Kaprysik” (2010), „Zrób sobie  raj” (2010), „Laska nebeska” (2012). Jego książki zostały przetłumaczone na 15 języków. Na ich postawie stworzono w Polsce i w Czechach pięć spektakli teatralnych i sześć filmów. „Gottland” i „Zrób sobie raj” wielokrotnie w różnych konkursach zdobyły tytuły książek roku. „Gottland” został nagrodzony Nike Czytelników 2007, European Book Prize 2009 - nagrodą Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku; Prix Amphi 2009 - nagrodą literacką Uniwersytetu w Lille za najlepszą książkę obcojęzyczną wydaną we Francji w 2008 r. Za swój reportaż otrzymał w 2013 r. Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz tytuł Dziennikarza Roku 2013. 

Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim jest twórcą Fundacji Instytut Reportażu, a w jej ramach księgarni Wrzenie Świata, Faktycznego Domu Kultury, Polskiej Szkoły Reportażu oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie.

bottom of page